Anne Bebek İlişkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Bebek İlişkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne adayı hamile kaldıktan sonra oldukça stresli, psikolojik, fiziksel ve daha onlarca farklı değişikliğe uğrayacağı bir sürecin içerisine girer. Uzmanlar hamileliğin sürdüğü 9 aylık süreci 3 aylık Trimester adı verilen dönemlere bölmektedirler. Latincede 3 ay anlamına gelen bu süre içerisinde bebeğin gelişimi tamamlanır ve tüm bu süreç doktorlar tarafından takip edilmektedir. Peki, anne bebek ilişkisi arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Kimi uzmanlara göre yeni doğan bebekler kendilerini halen anne karnında hissettikleri için yeni doğan ile bebek kavramını birbirinden ayırmakta ve yeni doğan sürecine 4. Trimester dönemi demektedirler. Bu süreçte bebek dış dünyadan haberdar değildir. Bu süreçte önemli olan tek şey bebeğin beslenmesidir.

Anne bebek ilişkisi bebeğin rahme tutunması ile başlar

anne-bebek-iliskisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-2Her anne – bebek ilişkisinin kendine özgü dinamikleri vardır ve anne ile bebek arasında bu bağ hamileliğin ilerlemesi ile beraber giderek daha da güçlenir. Bir bebek yeni doğduğu zaman ağladığında annesinin yanına getirilince susmaktadır. Bunda asıl önemli rol bebeğin annenin kokusunu, sesini ve kalp atışını duyabiliyor olmasıdır. Yani Anne bebek ilişkisi daha hamileliğin başlangıcında başlamakta ve hamilelik ilerledikçe ilişkide kuvvetlenmektedir.

Doğumla birlikte annenin sorumlulukları artar

Hamilelik boyunca anne adayları her ne kadar kendilerini anneliğe hazırlamış olsalar da bebek dünyaya geldikten sonra annenin sorumlulukları da artmaktadır. Eğer daha önce annenin hiç bebeği olmamışsa o zaman bebekler hakkında hiçbir şey bilmeyeceği için bu da anneye büyük sorumlulukların yüklenmesine neden olacaktır. Her ne kadar etrafta farklı bebekler olsa da her bebek farklı bir bireydir ve farklı gereksinimleri vardır. Bu nedenle annenin bebeğini çok iyi anlaması ve yaptığı işaretler ile onu anlaması gerekiyor. Bu sayede bebeğinin ihtiyaçlarını giderebilir.

Anne bebek iletişime denildiği zaman unutulmaması gereken en önemli nokta bebeklerin genel olarak ağlayarak dertlerini annelerine anlattığıdır. Bu nedenle bebeğiniz ağlıyorsa bir sorunu var demektir ve sizin bu sorunu bulmanız gerekiyor. Sizde bebeğinizin derdini ve sorununu anlayıp o sorunları ortadan kaldırdığınızda bebeğinizin mutlu ve sağlıklı olarak büyümesini sağlamış olacaksınız.


Share This Post

Post Comment