Mutfak Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfaklar  hijyen açısından olduğu kadar, günlük ihtiyaçlarımızın karşılanması için de oldukça önemlidir. Özellikle eski mutfakların çok ekonomik fiyatlara yenilenmesi mümkün olduğu için, ev satın alan kişiler bu ihtiyacı duyabilir.

Ya da eskimiş mutfak dolaplarını yenilemek isteyen kadınlar, baharın verdiği yeniden doğuş hissiyle bu sürece girebilir. Eski mutfağı yenilemek için binlerce lira harcamanıza gerek kalmadan da işinizi halledebilirsiniz. Birçok markanın web sitesinden hazır mutfak satın almanız mümkün olmaktadır. Bunun için en önemli konu, mutfağınızın ölçüsünü iyi bir şekilde alarak, satın alacağınız dolabın ölçülerinin uygun olup olmadığını anlamak olacaktır.

Birçok kişi için hazır mutfak takımları satın almak yerine sipariş üzerine mutfak yapmak tercih edilmektedir. Bunun nedeni tam olarak yanlış ölçü almaktır.

Klasik mutfak dekorasyonu
Kapaletti klasik mutfak

Mutfak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Mutfak dolabı için gerekli ölçü işlemi duvardan duvara mesafe hesaplanarak alınır. Ancak eviniz çok eskiyse, kendin yap tarzındaki mutfak dolapları sandığınız kadar kolay takılmayabilir.

Mutfak dolaplarının en iyi şekilde monte edilmesi için uzman desteği şarttır. Uzman olmadan monte edeceğiniz dolaplar tam olarak yerleşemeyebilir. Bu yüzden montaj hizmetini de beraberinde almanız gerekecektir. Hijyeni korumanın oldukça önemli olduğu mutfaklarda her zaman temizliği korumak esastır. Bu yüzden mutfak malzemelerinin hijyeni tam olarak sağlayıp sağlamadığı konusuna da dikkat edilmesi gerekmektedir.

En sık karşılaşılan mutfak problemlerinden olan kullanışsız dolaplar konusunda da bilinçli olmanız şarttır. Son yıllarda demonte gönderilen mutfak dolapları ve evyeler, genelde küçük mutfaklar için tercih edilmektedir.

mutfak dolabı modelleri
Huzur modern mutfak

Hazır Mutfak Mı Yoksa Sipariş Mutfak Mı?

Eğer mutfak alanınızı iyi bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız, mutlaka mutfağınıza özgü bir tasarım yaptırmalısınız. Hazır mutfaklar değiştirilemez özelliklere sahiptir ve bu özellikler her mutfak için uygun değildir.

Özellikle beyaz eşyalarınızı da hesaba kattığınızda değişecek olan durum evinizin dekorasyonunu farklılaştırabilir. Bu değişime hazırsanız maddi ve manevi olarak da her şeyinizi ayarlamanız gerekecektir. Özel siparişlerle satın alabileceğiniz mutfaklar daha kaliteli malzemelerden ve net ölçülerden oluşacağı için bütçenizi biraz daha yükseltmeniz gerekecektir.

Diğer mutfaklarda belirli bir bütçe ve işçiliği hesaba katarak karar vermeniz işinizi kolaylaştıracaktır.  Eski tip taş mutfakların yapılması ve tesisatın değiştirilmesi bazen daha zor bir hale gelebilir.

mutfak dolabı tasarımları
Matmazel klasik mutfak

Kalabalık Mutfaklar

Birçok mutfakta kombi bulunuyor ve bu nedenle kombilerin kapladığı yeri değerlendirmek için farklı yöntemler kullanılıyor.

Eğer çok küçük ve kullanışsız bir mutfağınız varsa, mutlaka mutfağınızın açık mutfağa dönüşmesi için gerekli önlemleri almanız gerekecektir. Mutfak dekorasyonunun en iyi örneklerinden olan açık mutfaklar için de ada mutfak modelleri tercih edebilirsiniz. Ada mutfaklar hem salonunuzda hem de mutfağınızda oldukça şık bir dekorasyon ortaya çıkaracaktır.

Yeni nesil mutfak dekorasyonlarından biri de yarı açık mutfaklardır ve bu mutfaklar birçok kişinin evini daha kullanışlı bir hale getirir.


Share This Post

Post Comment