Bebek Bezi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Bezi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin ortalama 2,5-3 yaşına kadar kullanacağı ve ihtiyaç duyacağı ürünlerin başında gelen bebek bezleri doğru seçilmesi gereken malzemelerdir. Çünkü altında bez varken hareketleri sınırlanmamalı, cildi zarar görmemelidir.

bebek bezi kullanımı

Prematüre Bebekler İçin Bezler

Genellikle 37. Haftadan önce ve 1.600 ile 1.900 gram arasında düşük doğum kilosu ile doğan bebekler prematüre bebek olarak tanımlanır. Bu bebeklerin ciltleri son derece hassastır. Damarları ciltten görünebilir. Dış etkilere karşı aşırı bir hassasiyet vardır. Dolayısıyla bakımları da özel olmalıdır. Prematüre bebek bezi kullanımı bu noktada bir hayli önemlidir. Çünkü bebek bezi ne kadar kaliteli olsa da onun bedenine uyum sağlamadığı sürece pek işe yaramaz ve ona zarar verebilir. Dışkı tam olarak emilmediği zaman sızma olacaktır ve cilt sorunlarının yaşanması da kaçınılmaz olacaktır. Bez seçiminde yumuşak dokulu olanları seçmeye özen gösterin. Ayrıca bantlarının da çok ses çıkarmamasına, uykusunun bozulmamasına ayrıca özen gösterin. Göbek oyuntusunun olması bebeğin tahriş olmasını engelleyecektir. Bununla birlikte diğer önemli detaylar:

  • Cildinin sağlıklı olması için, nefes alabilen dış yüzeyli bezlere yönelin. Yüzeydeki gözenekler, bebeğin cildinin taze havayla buluşmasını sağlar ve teni böylece kuru kalacaktır. Pişik oluşumu da böylece engellenir.
  • Bez seçiminde ilgili kurum tarafından test edilen ve onaylanan ürünleri alın. Aksi halde beklenmeyen durumlara karşılaşabilirsiniz.

bebeklerin bez kullanımı

Normal Doğum Bebekler İçin Bez

Kilosu normal olarak doğan bebek erken doğan bebeklere göre fiziksel olarak daha güçlüdür. Bu onu dış dünyaya hazır yapar.  Diğer yandan kendine uymayan materyaller için de duyarlıdır. Devamlı sıvı tükettiğinden idrarını ve dışkısını sıkça yapar. Bu esnada bez seçimi ve popo bakımı, onun beslenme, günlük aktivite ve uyku gibi gelişimlerini etkiler. Onun ihtiyacına göre bez seçimi son derece önemlidir. Yeni doğan bebeklerin bez seçimi ile ilgili bazı öneriler:

  • Bebek bezi göbek oyuntusuna sahip olmalıdır. Bu sayede bebeğinizin göbek bağının tahriş olmasını engeller.
  • Esnek yan bantlar olmalıdır ki bebeğinizin vücuduna tam olarak uyum sağlasın ve rahat hareket imanı versin.
  • Sağlam cırt cırt bantları sık sık altını açıp kapatmanıza rağmen kendiliğinden açılmamalıdır.

bebek bezi kullanımı


Share This Post

Post Comment