0-9 Ay Arası Bebeklerin Psikolojik Gelişimi

0-9 Ay Arası Bebeklerin Psikolojik Gelişimi

Bebeklerin hayata geldikleri andan itibaren hem fiziksel hem de ruhsal gelişimleri başlar. Fiziksel gelişimleri zaman bakımından daha sınırlı düşünülse de bebek psikolojik gelişimi hayat boyu devam edecek bir süreçtir.

Yeni Doğan Bebeklerin Psikolojik Durumu

Bebeklerin cinsiyet fark etmeksizin bebek kişilik gelişimleri doğumundan itibaren başlar. İlk üç ay içerisinde içedönük denebilecek bir şekilde yaşarlar ve anne bebeğin fiziksel ihtiyaçlarını gidermektedir. Fiziksel ihtiyaçlara ek olarak sevgi, şefkat ve güven e de ihtiyacı vardır. Bu devrede kendisiyle annesi arasındaki ayrımı yapamaz haldedir. Bebeğe göre anne ve bebek bütün algılanır. Dolayısıyla bu iç içe durumun tatmin edici şekilde yaşanması önemlidir. Bunun olmaması durumunda anne bebekten ayrılmakta güçlük yaşar. Anne bu dönemde bebekten hiç ayrılmamalı ve bakıcı varsa da önce anneye bağlanması gereklidir. Yani bebeğin annesini duygusal olarak kaybetmemesi gerekir. Bu iç içe durum temel güven duygusunun oluşumunda etkilidir. Bu süreç bittiğinde bebek de yavaşça dış dünyaya dönmeye başlar. Farklı insanlar bebeğin ilgi alanına girer.

aylık bebeğin sağlığı

4-5 Aylık Bebek Psikolojisi

Bebek 4-5 aylık olduğunda bedeninin ayrı olduğunu hisseder ve sınırlarını keşfeder. Daha hareketlidir ve annesinin saçlarını çekiştirir. Bebeğin gülümsemesi artık gelişigüzel değil tanıdığı kişilere göre olur. Bu dönemde bağlı olduğu bir yastık veya oyuncak olması güven duygusunun gelişmesine katkıda bulunur. Anneler her ne kadar bunun ileride bağımlılık geliştirmesine neden olacağını düşünse de durum böyle değildir. Dış dünyayla bağlantısını güçlendirmek için yararı olacaktır.

aylık bebek psikolojisi

7-8-9 Aylık Dönemde Bebekler

Bebek 7-8 aylıkken dış dünyayla artık daha fazla ilgili dönemindedir. Çevresinde olan biteni daha iyi görebilir. Annesini diğerlerinden daha fazla ayırt eder. Annesinden başka diğer kişilere karşı yabancılama durumu vardır. Bu nedenle yabancı olan kişileri görünce ağlayabilir. Bu durum geçicidir ancak devam ederse anne bebek arasında güven sorunu olduğu görülebilir. Anneden güvenli şekilde ayrılma ve bireyselleşmenin en önemli evresi 9 ayık olduğu dönemdir. Bebek kişilik gelişimi için önemli bu süreçte bebek hareketlerine hâkim olma ve bolca pratik yapma aşamasındadır.


Share This Post