Erken Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erken Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erken doğum günümüz şartlarında sıkça görülen bir durumdur ve bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar ve bilgiler giderek artmaktadır.

Prematüre Bebek Nedir?

Normal ve tam gebelik süresi 38 ve 42 hafta arası olarak kabul edilir. Ancak bunun aksine bir bebek 37. hafta ve daha öncesinde doğmuşsa bu durum erken doğum ve bebek de prematüre olarak kabul edilir.

prematüre bebe

Prematüre Doğumun Sebepleri

Günümüz koşullarında erken doğumun sebepleri konusunda yapılan açıklamalar bir bütünlük kazanmamış, yarım haldedir. İdrar yolu enfeksiyonları, solunum rahatsızlıkları ve vajinal bölgede meydana gelen enfeksiyonlar bunlardan bazılarıdır. Virüs hastalıklarının artan prematüre doğumla ilgisi olduğu bilinmektedir. Ancak bu etkenler yanında farklı nedenlerden de bahsedilebilir.

Çok Bebek Doğması

İkiz, üçüz veya daha fazla bebek bekleyen anneler genellikle prematüre bebek dünyaya getirirler. Son zaman kadar doğum yapmayan bu hamilelere çok nadir rastlanır. Genel bir ifadeyle bebek sayısının artmasına paralel olarak erken doğum ihtimalinin de fazla olduğu görülebilir.

Annenin Sağlık Durumu

Annenin hamilelik sürecindeki rahim boynu anormalliği, böbrek rahatsızlığı, yüksek kan basıncı sorunu, diyabet, kronik rahatsızlıklar gibi nedenlerle erken doğum yapma olasılığı vardır.

erken doğum nedir

Diğer Faktörler

Bu etkenlerin yanında prematüre bebek olmasına neden olan diğer etkenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Önceden bir kere daha erken doğum yapan anneler
  • Doğum bittikten sonra 6 hafta içinde yeniden hamile kalan kadınlar
  • Gebelik sürecinde 9 kilodan daha az kilo alan kadınlar
  • Çok genç ya da 40 yaş ve üzeri anne adayları
  • Hamileliğin sonlarına doğru ağır işte çalışan ve hem duygusal hem de fiziksel stres yaşayan kadınlar erken doğum riski altındadır.

erken doğum ve baba

Erken Doğumun Önüne Geçmek

Erken doğum vakalarında çoğu zaman sorunu engellemek mümkün değildir. Ancak bu riskin olduğu gebeler iyi bir bakım ve araştırmayla, sağlık sürecinin daha fazla kontrolü gibi etkenlerle erken doğum riski nispeten azaltılabilir. Bununla beraber kilo alımına dikkat edilebilir. Ayrıca sigara ve uyuşturucu kullanımından uzak durulması erken doğumu önlemeye destek verecektir. Son olarak enfeksiyon durumlarında olabilecek en kısa sürede uzmana görülmelidir.

erken doğum haber

 


Share This Post

Post Comment