1 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalı

1 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalı

Bir aylık bebeklerin bakımı hassas bir dönem olduğu için öne teşkil eder. Banyosundan beslenmesine ve diğer özelliklere kadar dikkat edilmesi gerekenler vardır.

bebek bakımı

1 Aylık Bebeklerin Banyosu

Tamamen kirlenmediği sürece günlük olarak banyo yaptırılması gerekli değildir. Bez değişim zamanında ve beslenme bittiğinde bölgesel olarak temizlik yeterli olacaktır. Ancak bebeğiniz suyu seviyorsa, her gün şampuan kullanmadan ılık duş aldırabilirsiniz. Suyu pek sevmiyorsa da haftada iki-üç kere banyo yaptırılabilir. Ancak bu sürede kıvrım yerlerinin temiz tutulmasına dikkat etmek gerekir.

Yeni doğan bebeğin banyosu günün herhangi bir saati olabilir ancak yatmadan önce olursa uykusunun daha güzel olmasını sağlar. Bu açıdan uyku sorunu yaşayan bebeklerin gece yatmadan önce düzenli olarak banyo yapmaları önerilir. Diğer yandan öğünlerden önce ya da hemen sonra banyodan uzak durulmalıdır. Çünkü kusmasına neden olabilir. Rahat ve güvenli hareket edebilmesi için hafif ve taşınabilir küvet kullanabilirsiniz. Bunun içinde rahatça yıkarsınız. Bebek banyodan çıktığında oda sıcaklığına da dikkat edilmesi önemlidir. İdeal oda sıcaklığı 22-25 derecedir ve esinti olmaması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken bir durum, bebeğin küvet banyosu için uygun zamanıdır. Göbek kordonu iyileştikten sonra bebeğe küvet banyosu yaptırılabilir.

bir aylık bebek bakımı

Bebeğe Bez Takılması

Bebeklerde bez değişikliği sıkça rastlanan bir durumdur. Öğünlerden önce ve sonra değiştirilmesi pişik ve tahrişlerin önüne geçmek için önemlidir. Diğer yandan bezini değiştirirken gereken her şeyin elinizin altında olmasını sağlamanız gerekir. Kurulama havlusu, temiz bir ıslak bez mendil, vs. Ayrıca işleme başlamadan önce ellerinizi yıkamanız gerekir. Altını değiştirirken yalnız bırakmamanız gerekir. Ön kısmını sıcak suyla temizleyerek kıvrımlar da dahil her yerini temizlemeye çalışın. Olabildiğince bu işlemlerde ıslak mendil yerine pamuklu ıslak bez kullanın.

Yeni Doğan Bebeklerde Tırnak Kesme

Çoğu anneyi endişelendiren bir durumdur. Yeni doğan bebek tırnağı kesme işlemi için hassas davranmak gerekir. Bunun için önemli olan nokta bebeğin sabit şekilde tutulmasıdır. Uyku sırasında kesmek bu açıdan daha kolay olabilir. Tırnak makası seçiminde de yuvarlak uçlu bir makas kullanmaya özen gösterin.


Share This Post

Post Comment