Ev Bebek İçin Nasıl Uygun Hale Getirilir?

Ev Bebek İçin Nasıl Uygun Hale Getirilir?

Bebekler, hayata yeni merhaba dedikten bir süre sonra, dünyayı keşfetmeye başlarlar. Bunun için de çevredeki eşyaları fiziksel olarak hissetmek, keşfetmek isteyeceklerdir. Onların bu işlemi güvenli bir şekilde yapabilmesi için evde hazırlık yapmak son derece önemlidir. Çünkü bebeklerde tehlike kavramı henüz yoktur ve keşif için ayırt etmeden her şeye dokunmak, onları kurcalamak isteyecektir.

Bebeklerin hareketli dönemleri başladıktan sonra önlem almak için birçok farklı eşyada güvenlik önlemi almanız gerekir. Evde bebek için önlem almaya dair kapsamlı bir değerlendirme önerilir.

evde bebek bakımı

Kırılacak Eşyaları Ortalıktan Kaldırın

Kırılacak eşyaları, el aletlerini, kabloları vs. bebeğin ulaşabileceği alanlardan uzak tutun. Bunu bezi değişirken ve banyo yaparken de uygulayın. Ayrıca bez değişimi yaparken düşmemesi için yere yakın bir alanda bunu gerçekleştirin. Eğer evde bebek bez değiştirme masası kullanıyorsanız da elinizi onun üzerinden hiç çekmeyin.

Beşikteki Oyuncaklara Dikkat

Beşikteyken destek alarak çıkmasını sağlayacak her türü oyuncak veya ev eşyasını beşikten uzak tutun. Ayrıca mümkünse beşik çevresine minder tarzında eşyalardan koyabilirsiniz.

evde bebek bakımı

Köşeler Yok Edilmeli

Bebekler hareketli dönemlerindeyken dengeleri konusunda hiç iyi değildirler. Bu nedenle çevrede yer alan tüm eşyalara çarpma riski vardır. Olası bir çarpma ve sakatlanma riskini önlemek için keskin köşesi olan eşyaların bu bölümlerini yok edin.  Bununla birlikte ev içerisinde varsa merdivenlere bariyer yerleştirin. Tırmanmaması, aşağı inmemesi için merdivenlerin üst ve alt bölümlerine bariyer koyun.

Elektrik Prizleri İçin Koruma Yaptırın

Elektrik prizleri bebekler için tehlikeli olabilir.Evde bebekleri prizlerden korumak için yapılacak en iyi şey onları açamayacağı şekilde bir kapakla kapatmaktır. Aksi halde delikleri merak edecek ve parmaklarını sokacaktır. Olası bir elektrik çarpma durumu için bu konuya ayrıca önem verilmelidir.

gri-ve-pembe-kiz-bebek-odasi-dekorasyonu-2015

Dolaplara Yaklaşmamasını Sağlayın

Dolapların içerisinde yer alan ilaç, bardak ya da temizlik ürünler bebekler için çok tehlikeli olabilir. Bu bölümlerden olabildiğince uzak tutun.  Dolapları bağlayabilir, basit görünmeyen bir kilit sistemi yapabilirsiniz. Bu maddeler dışında ev içerisinde bebek için tehlikeli olabilecek diğer durumları değerlendirebilir ve önlem alabilirsiniz.


Share This Post