Bebeklerde Uyku Sorununun Çözümleri

Bebeklerde Uyku Sorununun Çözümleri

Anne adayların dört gözle heyecanla bekledikleri dünyanın en değerli varlığını nihayet dünyaya getirmenin mutluluğunu yaşadıkları dönemde mutluluk kadar bazı sorunlarda yaşamaktadırlar anneler bebeklerin sorunlarından biri olan aslında en önemlisi olan uyku problemleri hem bebek için hem de anne için oldukça önem teşkil etmektedir. Bebekler ilk aylarında sık sık uyanmakta ve uyku sorunu yaşamaktadırlar. Uzmanlar bebeklerde görülen uyku sorunun nedenlerini şöyle sıralamaktadırlar.

Bebekler uyku esnasında sık sık açılmaktadırlar acıktıkları için uyanırlar ve süt ihtiyaçlarını almaları gerekmektedir yoksa uyku sorunu yaşarlar. Altını ıslatan bebek yeni uyumuş olsa bile uyanır bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Bulunduğunun ortamın ısısı da önemlidir çok sıcak veya soğuk olması bebeklerin uyumamasına neden olan başka bir faktördür. Hastalıklarla her hangi bir sağlık sorunun olmadığından emin olun uzaman götürün, kulak ağrısı, gaz problemi veya herhangi başka sorun olabilir bebeğiniz bundan dolayı uyumuyor olabilir. Bulunduğu ortamdan etkilenmemesi lazım en iyi yöntem bebeğin yatağından uyuması ve onu o şekilde uyutmasıdır.

bebeklerde-uyku-sorununun-cozumleri-2

Bebeğinizin yatağı ve beşiğinin üzerine ince bir tülbent veya başka bir bez ama ince olmasına dikkat edin hava geçirsin tülbenttiniz beşiğin üzerine atın bebek dışarıdaki anneyi ve nesneleri görmediğinde uykusunun gelmesini sağlayacaktır. Başka bir yol uykusu gelmeyen bebeği ayağınızda sallayın ve onunla ilgilenmeyin beli bir süre sonra uykuya dalacaktır. Masaj yapın bebeğinize bu onu rahatlatacak ve uyumasını sağlayacaktır, papatya yağı ile bebeğinize masaj yapın papatya yağı rahatlayıcı etkisi ile bebeğinizin hemen uykusunu getirecektir. Anne emziriliyorlarsa günde bir fincan papatya çayı içtiğinde süte karışacak bebek için iyi rahatlama ve uyku getirmeye yaracaktır.


Share This Post