Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarınızın dokunduğu ve merak ederek ağzına götürdüğü oyuncaklar, çocuğunuzun sağlığına zararlı olabilir. Bu nedenle oyuncak seçiminde anne ve babalara önemli bir görev düşüyor. Oyuncak seçiminde organik boyaların tercih edilmesi, oyuncakların çocukların canını acıtacak keskinliğe ve niteliğe sahip olmaması gerekir. İçinde kanserojen madde bulunan oyuncakları kesinlikle almamalısınız.

Kanserojen Madde İçermeyen Oyuncaklar

oyuncak-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler-2Çocuğunuzun sürekli dokunacağı ve ağzına götürebileceğini göz önünde bulundurarak oyuncak seçimi yapmalısınız. Aynı zamanda çocuğunuzun gereksiz yere vakit geçireceği oyuncakları ona vermek yerine çocuğunuzun zihnini geliştirecek ve problem çözme yetisi kazanmasını sağlayacak oyuncaklar almalısınız. Boyalı oyuncaklar yerine daha çok sağlık bakanlığı tarafından onaylı maddelerin kullanıldığı oyuncakları tercih etmelisiniz. Yap-boz gibi zeka geliştirici oyuncaklar çocuklarınıza almalısınız. Çocuğunuz küçükse ve bulduğu her şeyi ağzına götürüyorsa çok küçük parçaları olan oyuncakları tercih etmemelisiniz. Puzzel gibi küçük parçalı oyuncaklar ise, yaşı büyük ve nesnelerin farkında olan çocuklar için tercih edilmelidir.

Bebeğinizin Sağlığını Zararlı Olmayan Oyuncaklar Tercih Edin

Çocuğunuzun sağlıklı oyuncaklar ile oynamasını sağlamalısınız. Yanlış oyuncaklar, çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle yaşı küçük çocuklara kolu, bacağı çıkabilen oyuncaklar vermek doğru değildir. Yaptığı bir hamle sonucunda bebeğinin kafasının koptuğunu gören bir çocuk korkabilir ve bundan psikolojik olarak etkilenebilir. Çocukların cinsiyetine göre oyuncak vermek de oldukça yanlıştır. Kız çocuklarınıza da araba alabileceğinizi ve erkek çocukların da oyuncak kedi ile oynayabileceğini unutmamalısınız. Çocukları şiddete yönlendirecek tabanca ve bıçak gibi oyuncaklar tercih etmemelisiniz.


Share This Post