Hamilelikte Mide Bulantıları

Hamilelikte Mide Bulantıları

Anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşadığı sorun başında gelen mide bulantıları yüze yetmişlik oranı mide bulantısı yaşar. Mide bulantıları ne zamana kadar devam eder sorusuna ise üç ay ile dört ay arası mide şikayetleri azalır. Mide bulantılarına neden hormonların değişimi yemek kokuları, stres, uykusuzluk, yorgunluk, duygusallık gibi olaylar tetikler. Anne adayın sık sık midesinin bulanması ve kusması bebeğe herhangi bir zarar vermez anne adayının telaş yapmasına gerek yok kusmalar ve mide bulantıları normaldir. Sadece anne adayı kilo almaz ilk aylarda, mide bunaltısında ve kusmadan dolayı yorgun düşer iştahı kapanır yeme isteği olmaz. Bunlar da geçici bir dönemdir sabırla bu dönemin bitmesini bekleyin ve mide bulantılarını azaltan bazı yiyecek ve içecekleri tüketin bunlar bulantılarınızı azaltacak çözüm önerileridir.

Tuzlu krakerler, bisküviler, leblebi, tuzlu fındık bunlardan midenizin en çok bunaldığı saatler sabah saatleri olmaktadır. Uyandığınızda bunlarda birkaç tane tüketin. Sabahları peynir kahvaltıda tüketin, kahve, kola, demli çaydan uzak durun bunların yerine taze sıkılmış meyve suyu için. Yoğurt ve ayran mide bulantısı mükemmel şeklide ortadan kaldırır. Ayranınız bir tutam tuz ekleyip öyle için.

hamilelikte-mide-bulantilari-2

Haşlanmış patates ve ya fırında pişirilmiş patates de oldukça yarar sağlar bulantıya.

Günde bir fincan zencefil çayı için iyi gelecektir. Yağlı, hamur işleri, kızartmalar, tatlılar yememeye çalışın bunlar daha da midenin bulanmasına neden olur hafif beslenin yemeklerde salata tüketin bolca limon sıkın limonun mide bulantısı giderir. Yemek yerken çok su içmeyin ve midenizi boş bırakmayın boş mide daha çok bulantı getirir. Sık sık atıştırın ve sıvı tüketmeye çalışın su, meyve suyu, süt, bitki çayları için.


Share This Post