Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

Anne sütü bebek için hayattır. Yaşama tutunmaktır. Anne sütünün bebek için binlerce faydası vardır. Anneler doğum yapar yapmaz hemen bebeği emzirmeleri gerekir. Çünkü doğum gerçekleştiği anda hormonların süt salgılaması için bebeğin annenin göğsünü emmesi lazım. Emziren anne sütünün bebeğe faydalarını yazacak olursak; anne sütü ile beslenen bebeklerin daha hayata uyumlu ve stres faktöründen uzak yaşadıkları kanıtlanmıştır. Anne sütü bebeğin kabız kalmasını ve ishal olmasını önler. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Sindirim sistemini düzene sokar. Anne sütü ile beslenen bebekler aynı zamanda su ihtiyacını da karşılamış olurlar.

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli enfeksiyon hastalıkları önler. Vücut direncini artırır. Anne sütü anne ile bebek arasınındaki duygusal bağı güçlendirir. Bebeğin annesine bağlanmasını sağlar. Anne sütü bebeğin normal gelişimini sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Anne sütü bebeğin diş ve çene gelişimini sağlar. Anne sütü bebeğin konuşmasını geliştirir. Ve çeşitli alerjik hastalıkların oluşmasını engeller. Çeşitli solumun yolları hastalıkları kulak iltihaplanmaları gibi hastalıkların oluşmasını engeller.

emzirmenin-anne-ve-bebek-icin-faydalari-2

Bebeğin annesinden aldığı ilk süt bebeğe yapılan ilk aşı gibi fayda sağlar. Hiçbir besin anne sütü değerinde olamaz. Anne sütünün sindirimi kolay olup bebeği yormaz. Diğer sütler bebeğe iyi gelmez. Ağır gelir. Anne sütü bebeği şeker hastalıklarına karşı da korur. Emziren annelerin bebeklerinin emzirmeyen annenin çocuklarına göre zeka gelişimleri çok daha yüksek çıkmaktadır. Emziren annelerin bebeğe faydası yanında anneye de çok faydası vardır. Emziren annenin rahmi kasılarak küçülür. Emziren anne adaylarının hamile kalam riskini uzatır. Emziren anne doğum sonrası fazla kilolarından kurtulur. Emziren annelerin daha sağlıklı oldukları kemik erimesi gibi hastalıkların da ortadan katlığı da bilinen faydaları arasındadır.


Share This Post