Bebeklerde Sık Görülen Sağlık Problemleri

Bebeklerde Sık Görülen Sağlık Problemleri

Ailenizin yeni ferdi artık aranızda. Hayata merhaba demesinin ardından evinize geldiniz ve belki de dünyanın en güvenli yerinde kollarınızda. Yeni doğan bebeğinizde, doğumun ardından görebileceğiniz bazı durumlar panik hissetmenize yol açabilir. Ancak çoğu için endişe etmeye gerek yok. Çünkü dünyaya adapte olma sürecinde meydana gelebilecek olan bir takım sağlık problemleri olabilir. Ancak yine de bunların ciddi sorunların habercisi olma ihtimaline karşın doktora danışmakta fayda var. İşte bebeklerde en sık görülen sağlık problemleri!

Bebeklerde En Çok Görülen Rahatsızlıklar

bebeklerde-sik-gorulen-saglik-problemleri-2Bebeklerde sık sık görülen sağlık problemlerinin en başında muhakkak kafa, göz ve meme bölgelerinde meydana gelen şişlikler yer almaktadır. Bunlar doğum travmasına ve anneden bebeğe geçen hormonal etkilere bağlı olarak oluşan normal sorunlardır. Zaten birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Kız bebeklerde anneden gelen hormonlar etkisiyle bezinde fark edeceğiniz beyaz vajinal akıntılar da olabilir. Bunlar da önemsiz olan ve zamanla geçebilecek olan etkilerdendir.

Kalça ve sırt bölgelerinde damar genişlemeleri, sivilceler ve küçük beyaz kabarıklıklar görülebilir. Bunlar da doğum izleri olarak adlandırılan yaklaşık olarak 1 yıl içinde geçebilen sorunlardır. Bunların yanı sıra bazı durumlarda ise muhakkak doktor yardımı alınması gereken durumlar vardır. Örneğin, doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde bebeğin kaka yapmaması önemli bir problemin, hatta ameliyat yapılması gereken bir organ eksikliğinin bile habercisi olabilir. Aynı şekilde bebek ilk 24 saat içinde idrarını yapmak durumundadır.

Bebeklerin En Sık Yakalandığı Hastalıklar

Dudak çevresi ve yüzde morarmalar var ise ve geçmiyorsa bunlar da akciğer ve kalp rahatsızlıklarının işareti olabilir. Eğer bebeğinizi yatırdığınızda başını geriye doğru atarak, gergin bir yay biçiminde yatıyorsa beyin fonksiyonlarında bir anormallik olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktor ile iletişime geçmelisiniz. Beslenme zamanı ile alakasız olarak meydana gelen, sarı veya yeşil renkteki kusmalar da önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Ancak bu kusma emzirme sonrasında meydana gelen beyaz renkli kusma ile karıştırılmamalıdır. Çünkü beyaz kusma durumları fazla sütün vücut dışına atılması olarak değerlendirilmektedir.


Share This Post

Post Comment