Hamilelik Sürecinde Nasıl Beslenilmeli

Hamilelik Sürecinde Nasıl Beslenilmeli

Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelikte de beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz. Günümüzde annenin sağlıklı ve dengeli beslenmemesi sonucu bebeğin ölümü maalesef çok sık görülmeye başladı. Kimi anne adayları yeterli özeni göstermezken kimi anne adayları ise hamilelik sürecinde fazla kilo alma korkusu ile gerektiği gibi beslenmemektedir. Bu da çocuklar için büyük zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Peki, hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır, bir anne adayı bu süreçte nasıl beslenmelidir? Aşağıda bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde aktaracağız.

Hamilelikte Beslenme Önerileri

hamilelik-surecinde-nasil-beslenilmeli-2– Her gün mutlaka 2 su bardağı kadar yoğurt ya da süt tüketilmelidir.
– Kahvaltılarda 3- 4 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketilmelidir. İsterseniz bunun yerine besin değeri daha yüksek olan çökeleği de tercih edebilirsiniz. Her gün 1-2 kaşık çökelek tüketmeniz yeterli olacaktır.
– Yumurta, tavuk ve balık her zaman bol bol tüketilmelidir.
– Besin değeri yüksek olan kuru baklagil yemekleri haftada 2 ya da 3 gün tüketilmelidir.
– Her öğünde düzenli olarak meyve alınmalıdır
– Hamilelikte beslenme azar azar ve sık sık yemek yenilerek olmalı, asla aç kalınmamalıdır.
– Yemeklerde sıvı yağ kullanılırken gün içinde zeytinyağı tüketimini de aksatmamak gerekmektedir.
– C vitamini bol olan salata ya da meyvelerden sıklıkla yenilmelidir.
– Yemeklerde kullanılan tuzun iyotlu tuz olmasına dikkat edilmelidir. Fakat guatr hastalığınız varsa doktorunuza danışmanız sizin için en doğrusu olacaktır.
– Çay ve kahve tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Kafeinli yiyecek ve içeceklerden bu süreçte uzak durulmaya çalışılmalıdır. Eğer çaydan vazgeçemiyorsanız içtiğiniz çayların açık olmasına özen gösterin.
– Normal zamanlarda içtiğinizden daha fazla su için. Ayrıca hamilelik döneminde vücudun sıvı ihtiyacı artacaktır. Bu durumda suya ek olarak süt ve taze sıkılmış meyve sularını da tercih edebilirsiniz.
– İçeriğini bilmediğiniz ya da emin olmadığınız yiyecek ve içecekleri asla tüketmeyin.

Hamilelikte beslenme ve sporun önemli olduğu kadar zararlı alışkanlıklardan kurtulmak da çok önemlidir. Hamilelik döneminde özellikle bebeğinizin sağlığı için asla ve asla sigara, alkol gibi bağımlılık yapıcı zararlı maddeleri kullanmayın.


Share This Post