Çocuklara Sebze Yedirmenin Yolları

Çocuklara Sebze Yedirmenin Yolları

Çocuklar çoğu zaman sebze yemeğini önüne sunduğunuz zaman burun kıvırır ve yemek istemezler. Siz de çocuğunuzun seveceği ve itiraz edemeyeceği bir hale getirerek sebze yemeklerini yemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için fazla bir malzeme ya da ekstra bir maddi külfete ise ihtiyacınız yok. Size pratik fikirler sunacak bu yazımızı okuduktan sonra çocuğunuzun severek sebze yemeği yediğine tanık olacaksınız.

Çocuğum Sebze Yemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuza sebze yedirmek istediğiniz zaman sebzeyi gizleyerek suyunu sıkarak ya da onu süsleyerek çocuğunuzun önüne sunduğunuzda sebze yediğinin farkında bile olmadan sebze yeme alışkanlığına sahip olabilir. Örneğin sebzeleri püre haline getirerek makarna sosunun ya da yaptığınız lezzetli keklerin içine katarak çocuğunuzun sebzeden de beslenmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle her çocuk makarnayı sever. Bu nedenle makarna sosu için hazırladığınız marinara sosu ve iyice ezilmiş kabak ve havuçları karıştırarak çocuğunuzun sebze yemesini sağlayabilirsiniz. Sebzeleri, çocuğunuzun sevdiği besinlere ekleyerek ona vererek daha iyi beslenmesini sağlayabilirsiniz.

cocuklara-sebze-yedirmenin-yollari-2

Çocuklara Sebze Yedirmenin Yöntemleri

Haşlanmış ve iyice ezilmiş patates püresi içine karnabahar ekleyebilir ve karnıbaharın besleyiciliğinden çocuklarınızın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle de domates, biber, ıspanak gibi besinleri yüz şeklinde ya da farklı manzaralar şeklinde yaratıcığınızı konuşturarak süsleyebilir ve bu şekilde çocuğunuzun severek sebze yemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin ıspanak yemesini istediğiniz çocuğunuz için ıspanaklı yumurta yapabilir fakat yumurtaları göz, bir adet zeytini burun ve bir kırmızı biberi ağız olarak kullanabilir ve tabağa eğlenceli şekiller verebilirsiniz. Sebzelerin üzerine peynir eriterek de çocuğunuzun sebze yemesini sağlayabilirsiniz. Peynir, yemeğe hem lezzet katacak hem de daha güzel görünmesini sağlayacaktır.


Share This Post