Çocuğunuzun Başarısını Artıracak Besinler

Çocuğunuzun Başarısını Artıracak Besinler

Bazı besinler çocuğunuzun zihinsel gelişimini hızlandırmaktadır. Sizde çocuklarınıza bu besinleri yedirerek onların zihinsel açıdan gelişmesini ve hayatında daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların gelişme döneminde dengeli ve sağlıklı beslenmeleri önemlidir. Bu beslenme şekli çocuklarınızı hem hastalıklara karşı koruyacak hem de onların daha dengeli gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca sağlıklı beslenme ilerleyen yaşlarda tansiyon gibi çeşitli rahatsızlıklara yakalanma riskini de düşürmektedir.

Çocuğunuzun beslenme listesinde bulunması gerekenler

Gelişimi hızlandıran besinler arasında en çok yumurta göze çarpıyor. Yumurta içerisinde bulunan proteinler vücut tarafından en çok tüketilen proteinlerdir. Ayrıca yumurta en kaliteli protein kaynağı olarak da görülmektedir. Beyin fonksiyonları için gerekli olan A, D ve E vitaminlerinin tamamı yumurta içerisinde bolca bulunur. Bu nedenle çocuklarınızın beslenme listesine kesinlikle yumurtayı eklemeniz gerekiyor.

cocugunuzun-basarisini-artiracak-besinlerÇocukların büyüme ve gelişmesi için süt ve yoğurtta önemli bir yere sahiptir. Özellikle dokuların gelişimi, kemiklerin güçlenmesi ve daha sağlıklı düşler için süt ve yoğurtun büyük önemli bulunuyor. Bu besinler içerisinde bulunan çinkonun da zihni açma etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle okul çağındaki çocukların bol bol süt ve yoğurt tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Gelişimi hızlandıran besinler arasında balıkta yer almaktadır. Özellikle omega 3 bakımından zengin olan balık zengin bir besin öğesi olarak kalbi güçlendiriyor. Çocuklarınızın okuldaki başarısını artırmak istiyorsanız çocuklarınıza bol bol balık yedirmeniz yeterli olacaktır. Bunun için haftada 2 – 3 defa çocuklarınıza bakıl yedirmeniz yeterlidir.

Meyve ve sebze şart

Vitaminler sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidir. Düzenli kan şekeri, kalp sağlığının düzenlenmesi gibi konularda da yine vitaminlerin büyük önemi bulunuyor. Vitaminleri ise meyve ve sebze içerisinde bolca bulabilirsiniz. Bu nedenle çocuklarınızın daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasını istiyorsanız çocuklarınıza bol bol meyve ve sebze yedirmeniz gerekiyor. Eğer çocuklarınız sebze yemekte inat ediyorlarsa o zaman sizde çocuklarınızın sevdiği yemekler içerisinde sebze ve meyve ekleyebilir ve bu sayede çocuklarınızın sebze yemesini sağlayabilirsiniz. Ancak sebzeleri kızartarak değil de haşlayarak çocuklarınıza yedirmeniz gerekiyor. Kısacası Gelişimi hızlandıran besinler arasında bunları göstermek mümkün.


Share This Post