Bebek Sağlığı İçin Önemli Bilgiler

Bebek Sağlığı İçin Önemli Bilgiler

Konu bebeklerin sağlığı olduğu zaman gerek anneler için gerek ise doktorlar için akan sular durmaktadır. Her bebeğin annesi ve babası tarafından özel bir ilgiye ihtiyacı vardır. Bu ilgi sonucunda birçok bebek bir takım sorunla yaşamadan veya kısa süreli olarak yaşayarak büyümektedir. Bebek sağlığı denildiği zaman akıllara birçok soru gelmektedir. Bir bebeğin yetiştirilmesi ve bunun sağlıklı şekilde olması elbette kolay değildir. Fakat bir takım bilgiler ile bu durumu kolaylaştırmak mümkündür. Bebeklerin sağlıklı ortamlarda sağlıklı bir şekilde büyümesi için uygulanacak adımlar hemen hemen aynıdır. En başta annelerin dikkatli olması ve bebeklerini sürekli gözlemlemesi önemlidir. Sürekli bir gözlem altında tutulan bebeklerde eğişimler çabuk fark edilmekte ve önlemlerde aynı çabuklukta alınmaktadır.

Bebekleriniz Hastalandığında Panik Olmayın

bebek-sagligi-icin-onemli-bilgiler-2Bebekler her ne kadar hastalık durumlarında dayanaklı olsalar da çabuk hastalanma eğilimleri gösterirler. Bazı hastalıklar doğuştan olabileceği gibi bazıları ise büyüme çağında sıklıkla gerçekleşmektedir. Bebek sağlığı için erken müdahale son derece önemlidir. Özellikle doğuştan olan hastalıklarda bebeklerin doğdukları ilk günden itibaren doktor kontrolünde olması sıklıkla karşılaşılan ve geç fark edilme olasılığı yüksek olan kalp hastalıkları ve eklem rahatsızlıklarında erken tedaviyi kolaylaştırır. Bunların dışında yine sıklıkla gerçekleşen ateşlenme ve sarılık gibi durumlarda ise fark edildiği anda bir uzmana başvurmak gereklidir. Evlerde yapılan ilk müdahale o an için etkili olsa bile bebek sağlığı için zaman oldukça önemli bir kavramdır.

Aşılar Ve Anne Sütünün Önemi

Bebekleri birçok hastalıktan koruyan temel besinleri anne sütüdür. Anne sütünün önemi son yıllarda artmış olsa da hala bebeklerine ilk 6 ay içerisinde doktor kontrolü olmadan mama veren anneler vardır. Bu oldukça yanlış ve bebek sağlığı için de tehlikeli bir durumdur. Bu sebeple ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmeli ve asla ihmal edilememelidir. Anne sütü kadar bebeklerin doğumdan sonra olması gereken aşılarda büyük bir öneme sahiptir. Menenjit, hepatit, verem, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıkların aşıları bebeklere mutlaka yapılması gereken aşılardır. Bu aşılar belirli sürelerde bebeklere uygulanmalıdır.


Share This Post