Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Anne sütü bir bebek için mucize bir besindir. Hiçbir besin anne sütünün değerine ulaşamaz. Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Diğer bebeklere göre zihin gelişimimi artırır. Bu kadar faydası olan annelerin sütlerinin üçüncü dördüncü aylarda kesildiği oluyor. Bazı annelerin ise sütleri iki yaşına kadar düzenli olarak gelir. Sütü kesilen annelerin ya da az sütü olan anneler için sütü artırmak için ipuçları vardır.

Anne Sütünü Arttırma Yolları

anne-sutunu-arttirici-ipuclari-2Annelerin ilk işi günde sekiz ile on arası bebeğinizi emzirmek olacaktır. Emzirilen bebeklerde anne sütü daha fazla akar. Süt kesil iminin önüne geçer. Eğer bebek emmekte zorlanıyorsa sütünüzü pompa ile sağabilirsiniz. Bebeğinizi emzirirken sadece tek göğsü kullanmayınız. Her iki göğüsten süt vermeye çalışın. Çünkü her iki göğüsten süt gelince süt hormonları daha hızlı çalışacaktır. Aynı zamanda bebek emzirdiği vakit her iki göğüsten süt verilince bebeğin pozisyonu değiştiğinden bebek de rahatlayacaktır.

Anne sütü az gelen anneler anne sütü yanında ek mamalar da verebilirler. Ancak sadece mama ile bunu devam etmemelidirler. Hiçbir besin anne sütü kadar sağlıklı değildir. Bebeğinizi iki yaşına kadar emzirmeye devam ediniz. Anne sütü az ise anne sütünü artırıcı bitkisel çaylardan kullanmanızı tavsiye ederim. Örneğin rezene çayı anason çayı papatya çayı süt artırıcı özelliği vardır. anne sütünün artırmak için bebek düzenli emzirilmesi göğüslerdeki sütün boşaltılması annenin stresten uzak durması ve annenin düzenli uyuması şarttır.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Son zamanlarda bilimsel olarak kanıtlanmış çemen otonun sütü artırdığı söylenir. Sütü az olan anneleri çemen kapsülleri verilir. Faydasını görürsünüz.

Anne sütünün artması için annenin kesinlikle günde iki buçuk üç litre su tüketmesi gerekir. Süt bir sıvı olduğu için ve içeriğinde en fazla su bulunduğu için süt üretimi için su şarttır.


Share This Post