Hamilelik Döneminde Bebek Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik Döneminde Bebek Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Her anne adayının yaşadığı en duygusal ve en özel dönem olan hamilelik dönemi oldukça farklı geçmektedir. Normal yaşantıdan tamamen sıyrılıp değişik ruh hallerine girildiği ve hormonların oldukça farklı üretildiği bu dönemde bir anne adayının dikkat etmesi gereken birçok konu vardır. Her anne adayı için bebeğinin sağlığı öncelikli gelen bir durumdur. Bunu koruyabilmek için ellerinden geleni yapan annelerin elbette bu dönemde yediklerinden giydiklerine kadar attığı her adımda bebek sağlığını düşünmeleri gereklidir. Bunu annelik içgüdüsü ile bilinçsiz yapan anne adaylarının bilinçli olarak yapmaları gereken de birçok şey vardır.

Her Şeyi Yiyin Ve Sağlıklı Beslenin

Her anne adayı hamilelik esnasında yediği ve içtiği şeylere çok dikkat etmelidir. Bu konunun başında elbette su tüketimi vardır. Su normal bir insan için oldukça gerekli olmasına karşın bir anne adayı için hayati önem taşımaktadır. Su tüketimini bir anne adayının ihmal etmemesi özellikle hamilelik dönemi zamanlarında oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra imkânları olan her anne adayının bir diyetisyen kontrolünde beslenmesi gereklidir. Her besinden yeteri kadar ve ideal bir şekilde tüketilmesi bebeğin daha anne karnındayken o besinlere alışmasına ve hiçbir besin grubundan eksik kalmamasına sebep olmaktadır. Bu şekilde beslenen bir annenin doğum sonrasında bebeği ile ilgili yaşadığı sıkıntılar oldukça azdır.

Anne Adayları Sürekli Hareket Etmeli

Bir anne adayının doğum esnasında rahat bir süreç geçirebilmesi için hamilelik dönemi boyunca yapmış olduğu egzersizlerin büyük önemi vardır. Bu egzersizler sadece doğumu kolaylaştırmak ile kalmayıp anne adaylarının daha az stresli olmasını sağlayarak bebeklerinde bu olumlu havadan etkilenmelerine sebep olur. Birçok uzman hamilelik dönemi esnasında anne adaylarının hamilelik yogası ve hamilelik pilatesini yapmasını önermektedir. Hem annenin daha az kilo almasını sağlayacak hem de bebeğin ideal kiloda doğmasını sağlayacak bu egzersizler oldukça faydalıdır. Elbette bir anne adayı için yapılması gerekenler yanında yapılmaması gereken şeyler de vardır. Bunların başında ağır bir eşya kaldırmak, destek almadan her hangi bir yerden kalkmak ve aşırı stres bebekler için oldukça zararlıdır.


Share This Post